Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z zakładaniem kont, logowaniem oraz forum znajdują się TUTAJ


Wybierz interesujący Cię dział (kliknij na nazwę aby przejść):

Problemy ogólne

Nie mogę dodać komentarza/ocenić treści serwisu.
Aby móc dodawać komentarze i oceniać treść serwisu musisz być zalogowanym użytkownikiem.
Nie mogę zobaczyć profilu autora.
Aby móc dodawać komentarze i oceniać treść serwisu musisz być zalogowanym użytkownikiem.
Nie wiem, co oznaczają poszczególne ikony w serwisie
Jeśli jakaś ikona w serwisie jest dla Ciebie niejasna, wystarczy, że najedziesz nad nią kursorem myszy i przytrzymasz go nieruchomo - pojawi się dymek z objaśnieniem.
Dodałem/am przepis/poradę/zestaw/komentarz i nie widzę go w serwisie. Czy robię coś nie tak?
Prawdopodobnie włączona jest premoderacja, co oznacza, że każda treść przed pojawieniem się jej w serwisie musi zostać zaakceptowana przez moderatora. Twoja treść czeka właśnie w kolejce do zaakceptowania i niedługo ją zobaczysz.
Jak mogę zgłosić błąd w przepisie/poradzie/zestawie lub naruszenie praw autorskich?
Poniżej treści znajduje się link "Widzisz błąd? Przepis jest niezgodny z regulaminem? Zgłoś to do nas." - kliknięcie go spowoduje otwarcie się formatki w której można opisać, na czym polega błąd i zgłosić go do redakcji pulpecika.
Nie mogę wydrukować żadnych treści z serwisu, pomimo poprawnego zainstalowania drukarki.
Aby wydrukować treść przepisu/porady/listę zakupów musisz mieć zainstalowany program Adobe Reader. Możesz go pobrać za darmo stąd.

 Powrót na górę strony

Przepisy i ich dodawanie

Nie mogę dodać zdjęcia
Zdjęcia dodawane do serwisu nie mogą być większe 2 megabajty oraz muszą być w jednym z formatów graficznych: JPG/JPEG, PNG, GIF
Mam zdjęcie, które ma duże rozmiary. Czy muszę je zmniejszyć przed dodaniem do serwisu?
Nie, serwis pulpecik.pl zawiera skrypty, które automatycznie dostosowują rozmiar dodanego przez Ciebie zdjęcia do potrzebnych wymiarów.
Przy dodawaniu otrzymuję komunikat "Przepis musi być dodany do conajmniej jednej kategorii!". Jak mam to zrobić?
Aby dodać przepis do kategorii, musisz rozwinąć zakładkę "Kategorie" (klikając w przycisk  obok), następnie z listy rozwijalnej wybierz interesującą Cię kategorię i kliknij przycisk "Przypisz" znajdujący się obok niej - przepis zostanie dodany do wybranej przez Ciebie kategorii.
Czy przepis może być dodany tylko do jednej kategorii?
Możesz dodać swój przepis do dowolnej liczby kategorii, ale pamiętaj, żeby przepis był dodany do kategorii, w których będzie łatwo go znaleźć osobom szukającym go
Jak usunąć przepis z kategorii?
Aby usunąć przepis z kategorii, należy kliknąć przycisk znajdujący się obok nazwy tej kategorii.
Przy dodawaniu otrzymuję komunikat "Pola Nazwa i Opis nie mogą być puste i musi być dodany przynajmniej jeden etap i jeden składnik!". Nie widzę pól "Etapy" ani "Składniki".
Aby dodać etap lub składnik musisz kliknąć na przycisk  znajdujący się przy tytule "Etapy przyrządzania" lub "Niezbędne składniki" - spowoduje to rozwinięcie się formularza z opcjami do dodawania odpowiednich danych.
Jak dodawać etapy?
Aby dodać etap kliknij przycisk "Dodaj etap" znajdujący się w zakładce "Etapy przyrządzania" - otworzy się nowy formularz, w którym możesz wprowadzić opis czynności koniecznych do wykonania w danym etapie.
Możesz również kliknąć na ikonę "Dodaj nowy etap po tym" znajdującą się przy każdym z istniejących etapów - spowoduje to dodanie etapu bezpośrednio po typ etapie (możesz w ten sposób uzupełnić brakującą treść).
Czy do każdego etapu mogę dodać inne zdjęcie?
Tak, każdy etap przyrządzania potrawy może być opatrzony innym zdjęciem. Aby dodać zdjęcie do etapu, musisz w czasie edycji lub dodawania etapu kliknąć przycisk "Wybierz", wybrać plik, a następnie kliknąć przycisk "Dodaj" znajdujący się poniżej pola z treścią etapu i wgrać zdjęcie.
Jak zmienić kolejność etapów?
Przy każdym z etapów znajdują się ikony ze strzałkami góra/dół - kliknięcie na strzałkę spowoduje przesunięcie etapu o jedną pozycję odpowiednio w górę lub w dół.
Jak usunąć etap?
Aby usunąć etap kliknij na ikonę znajdującą się przy etapie i potwierdź operację usunięcia.
Jak mogę edytować przepisy, których jestem autorem?
Jeśli jesteś autorem danego przepisu, oglądając przepis, poniżej bloczka z okrągłymi ikonami, zobaczysz przycisk z napisem "Edytuj przepis" - kliknięcie go przeniesie Cię do formatki, w której możesz dokonać zmian w swoim przepisie.

 Powrót na górę strony

Zestawy i ich tworzenie

Czym są zestawy?
Zestaw dań jest to kilka (ale nie mniej niż dwa) przepisów łączących się w jakiś sposób ze sobą. W jaki? To zależy już tylko od ciebie! Jeśli lubisz rybę z czekoladą, stwórz taki zestaw – może ktoś też lubi takie kombinacje.
Jak dodać przepis do zestawu?
Aby dodać przepis do zestawu musisz najpierw wyszukać przepis, który chcesz dodać. W tym celu wypełnij pole "Nazwa przepisu" i naciśnij przycisk "Szukaj" - dostaniesz listę wszystkich przepisów, które zawierają w nazwie wpisany przez Ciebie ciąg znaków. Dla ułatwienia zobaczysz również, kto jest autorem takiego przepisu. Wybierz interesujący Cię przepis z rozwijalnej listy i naciśnij przycisk "Dodaj" - w ten sposób przepis znalazł się w tworzonym przez Ciebie zestawie.
Jak zmienić kolejność przepisów w zestawie?
Przy każdym z przepisów znajdują się ikony ze strzałkami góra/dół - kliknięcie na strzałkę spowoduje przesunięcie przepisu o jedną pozycję odpowiednio w górę lub w dół. W tej właśnie kolejności użytkownicy serwisu będą widzieć przepisy wchodzące w skład tego zestawu.
Jak usunąć przepis z zestawu?
Aby usunąć przepis z zestawu kliknij na ikonę znajdującą się przy przepisie i potwierdź operację usunięcia.
Jak edytować zestawy, których jestem autorem?
Jeśli jesteś autorem danego zestawu, oglądając zestaw, poniżej bloczka z okrągłymi ikonami, zobaczysz przycisk z napisem "Edytuj zestaw" - kliknięcie go przeniesie Cię do formatki, w której możesz dokonać zmian w tym zestawie.

 Powrót na górę strony

Porady i ich dodawanie

Czym są porady?
Porady są to krótkie informacje zawierające np. podpowiedzi, jak usmażyć dobrą jajecznicę czy też jak można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki.
Nie mogę dodać zdjęcia.
Zdjęcia dodawane do serwisu nie mogą być większe 2 megabajty oraz muszą być w jednym z formatów graficznych: JPG/JPEG, PNG, GIF
Mam zdjęcie, które ma duże rozmiary. Czy muszę je zmniejszyć przed dodaniem do serwisu?
Nie, serwis pulpecik.pl zawiera skrypty, które automatycznie dostosowują rozmiar dodanego przez Ciebie zdjęcia do potrzebnych wymiarów.
Jak edytować porady, których jestem autorem?
Jeśli jesteś autorem danej porady, oglądając poradę, poniżej bloczka z okrągłymi ikonami, zobaczysz przycisk z napisem "Edytuj poradę" - kliknięcie go przeniesie Cię do formatki, w której możesz dokonać zmian w tej poradzie.

 Powrót na górę strony

Książki kucharskie

Czym jest Twoja książka kucharska?
Twoja książka kucharska jest zbiorem Twoich ulubionych przepisów - dzięki zebraniu ich w jednym miejscu masz do nich zawsze łatwy dostęp bez konieczności każdorazowego szukania w serwisie. Swojej książce możesz nadać tytuł oraz krótki opis.
Jak założyć książkę kucharską?
Aby założyć swoją książkę kucharską najedź kursorem nad pozycję "Moja książka kucharska" w menu, a następnie z podmenu wybierz opcję "Zakładam moją książkę kucharską". Pojawi się formatka, w której podasz tytuł oraz krótki opis prowadzonej przez Ciebie książki kucharskiej, a także zdecydujesz, czy chcesz udostępnić swoją książkę Twoim znajomym w serwisie lub wszystkim użytkownikom serwisu. Jeśli masz już założoną książkę kucharską, zostaniesz automatycznie przeniesiony/a do edycji ustawień Twojej książki.
Jak zmienić ustawienia mojej książki kucharskiej?
Aby zmienić ustawienia swojej książki kucharskiej najedź kursorem nad pozycję "Moja książka kucharska" w menu, a następnie z podmenu wybierz opcję "Ustawienia mojej książki kucharskiej". Jeśli nie masz jeszcze założonej książki, zostaniesz przeniesiony/a do tworzenia książki kucharskiej.
Nie chcę, żeby inni użytkownicy przeglądali moją książkę kucharską. Jak mogę to zrobić?
Wystarczy w ustawieniach książki kucharskiej zmienić widoczność na "prywatna (widoczna tylko dla mnie)", lub jeśli chcesz podzielić się swoją książką tylko ze swoimi znajomymi w serwisie, wybierz "dla moich znajomych".
Czy mogę mieć więcej niż jedną książkę kucharską?
Nie, w serwisie pulpecik.pl możesz założyć i prowadzić tylko jedną książkę kucharską.

 Powrót na górę strony

Użytkownicy serwisu/moi znajomi

Jak mogę znaleźć użytkownika serwisu?
Skorzystaj z wyszukiwarki użytkowników, znajdziesz ją najeżdżając kursorem na pozycję "Użytkownicy" w menu, a następnie wybierając z podmenu pozycję "Szukaj użytkownika". Aby znaleźć użytkownika podaj fragment jego loginu w serwisie, lub fragment jego adresu email. Jeśli chcesz znaleźć użytkownika po jego identyfikatorze Gadu-Gadu/Skype - musisz podać cały identyfikator (podanie 12 nie znajdzie użytkownika z podanym identyfikatorem 12345, aby go znaleźć musisz podać 12345).
Jak mogę zaprosić użytkownika do grona moich znajomych?
Przy każdym użytkowniku oprócz siebie masz zamiennie dwie ikony: dodaj użytkownika do znajomych lub usuń użytkownika z grona znajomych (tylko w przypadku, gdy dany użytkownik jest już Twoim znajomym). Kliknięcie na ikonę "Dodaj do moich znajomych" spowoduje wysłanie zaproszenia do tego użytkownika - stanie się on Twoim znajomym w momencie, kiedy zaakceptuje Twoje zaproszenie.
Jak usunąć użytkownika z grona moich znajomych?
Jeśli użytkownik jest Twoim znajomym i chcesz usunąć go z tego grona, kliknij na ikonę "Usuń z grona moich znajomych" - ikona jest widoczna przy danych użytkownika w miejscach analogicznych do ikony "Dodaj do grona znajomych".
Zaprosiłem użytkownika do grona znajomych, ale nie widzę go na liście moich znajomych.
Kliknięcie "Dodaj do grona znajomych" nie powoduje automatycznego pojawienia się danego użytkownika na liście Twoich znajomych (wyjątkiem jest sytuacja, gdy ten użytkownik wcześniej wysłał do Ciebie swoje zaproszenie). Po kliknięciu "zaproś" użytkownik otrzymuje wiadomość email z Twoim zaproszeniem - jeśli zaakceptuje Twoje zaproszenie, zobaczysz go na stronie ze swoimi znajomymi.
Jak mogę zobaczyć, kto mnie zaprosił oraz komu wysłałem zaproszenia.
Najedź kursorem myszy na pozycję "Znajomi" w menu, a z podmenu wybierz opcję "Twoje zaproszenia" - zobaczysz listę osób, którym wysłałeś/aś zaproszenie oraz listę zaproszeń od innych użytkowników serwisu, oczekujących na Twoją akceptację.
Jak mogę sprawdzić, kto z moich znajomych z którymi rozmawiam przez komunikator Gadu-Gadu lub Skype jest użytkownikiem serwisu pulpecik.pl?
Możesz to zrobić bardzo łatwo, wystarczy wyeksportować plik z kontaktami z Twojego komunikatora (dokładna instrukcja jak to zrobić, podana jest na stronie z formularzem), po czym zaimportować go do serwisu pulpecik.pl poprzez stronę "Dodaj znajomych z GaduGadu/Skype" z menu "Znajomi" - zobaczysz listę osób mających konta w serwisie pulpecik.pl wraz z nazwą, pod jaką wyświetlasz daną osobę na liście kontaktów Twojego komunikatora.
Jak mogę zaprosić kogoś do serwisu pulpecik.pl?
Jeśli jesteś zalogowanym użytkownikiem możesz wysyłać swoim znajomym zaproszenia do serwisu pulpecik.pl. Aby to zrobić, znajdź w prawej kolumnie serwisu bloczek "Zaproś znajomego do pulpecika", podaj tam imię Twojego znajomego oraz jego adres email. Po kliknięciu "Wyślij" otrzymasz jeszcze możliwość dodania krótkiej wiadomości do znajomego. Twój znajomy otrzyma wiadomość email z Twoim zaproszeniem.

 Powrót na górę strony

Profil użytkownika

Nie widzę numeru GG ani identyfikatora Skype użytkownika.
Jeśli nie widzisz identyfikatorów, oznacza to, że dany użytkownik nie chce podawać tych danych publicznie. Jeśli w polu identyfikatora wpisane jest "brak" oznacza to, że użytkownik nie podał swojego identyfikatora.
Nie mogę zobaczyć książki kucharskiej użytkownika.
Oznacza to, że ten użytkownik nie udostępnia publicznie swojej książki kucharskiej lub jeszcze jej nie założył.
Jak mogę edytować ustawienia mojego konta?
Kliknij na swoją nazwę użytkownika w nagłówku lub na link "Edycja profilu" w bloczku z Twoim profilem. Musisz być zalogowanym użytkownikiem, aby to zrobić.
Chcę usunąć moje konto. Jak mogę to zrobić?
Aby usunąć konto w serwisie pulpecik.pl należy wysłać na adres redakcja@pulpecik.pl wiadomość email zawierającą zwrot "Proszę o usunięcie mojego konta o nazwie nazwa_uzytkownika z serwisu pulpecik.pl" gdzie nazwa_uzytkownika jest nazwą użytkownika podaną przy rejestracji i używaną do logowania się do serwisu. Wiadomość email musi zostać wysłana z tego samego adresu email, jaki został podany przy rejestracji.

 Powrót na górę strony

Lista zakupów

Nie widzę bloczka "lista zakupów".
Bloczek jest widoczny tylko dla zalogowanych użytkowników.
Czym jest lista zakupów?
Lista zakupów pomaga Ci przygotować listę składników niezbędnych do wykonania wybranych przez Ciebie dań. Przygotowaną w ten sposób listę możesz wydrukować i zabrać ze sobą do sklepu - przygotowaliśmy ją tak, żeby mieściła się w dłoni.
Jak to działa?
Przy każdym z przepisów widoczna jest ikona "Dodaj do listy zakupów" - kliknięcie jej powoduje dodanie wszystkich składników potrzebnych do wykonania dania do Twojej aktualnej listy zakupów. Możesz dodać dowolną ilość przepisów do listy.
Kiedy lista jest już gotowa, możesz wybrać, które produkty chcesz kupić (aby zobaczyć składniki dla danego przepisu kliknij na ikonę ) - domyślnie wszystkie składniki są zaznaczone, ale jeśli nie chcesz mieć czegoś na liście, bo masz już to w domu, po prostu odznacz pole wyboru przy nazwie tego produktu - nie znajdzie się on na wydruku. Jeśli Twoja lista jest gotowa, kliknij przycisk "Drukuj" - przygotujemy listę ze wszystkimi składnikami uporządkowaną alfabetycznie, a pozycje powtarzające się zostaną zsumowane w nawiasach.
Lista zakupów jest przechowywana w pamięci, więc opuszczenie serwisu spowoduje opróżnienie listy zakupów.
Jak mogę usunąć jeden przepis/wszystkie przepisy z listy?
Aby usunąć pojedynczy przepis z listy zakupów (wraz ze wszystkimi składnikami niezbędnymi do jego wykonania) kliknij ikonę  znajdującą się przy nazwie przepisu.
Aby całkowicie opróżnić listę zakupów, kliknij przycisk "Wyczyść" na dole listy zakupów - wszystkie przepisy zostaną usunięte z listy.

 Powrót na górę strony

Wyszukiwarka przepisów/Znajdź inspirację

Jak korzystać z wyszukiwarki przepisów?
Wpisz fragment nazwy szukanego przepisu (min. 4 znaki) i naciśnij przycisk "Szukaj", a dostaniesz listę wszystkich przepisów zawierających w nazwie, składnikach bądź opisie szukaną przez Ciebie frazę. Przepisy będą uporządkowane według trafności wyszukiwania (te, które najlepiej spełniają Twoje kryteria wyszukiwania, będą widoczne jako pierwsze).
Jak korzystać z wyszukiwarki "Znajdź inspirację"?
Wyszukiwarka ta znajduje wszystkie przepisy, do wykonania których potrzebne są składniki podane przez Ciebie. Wpisz kilka składników, oddzielając je przecinkami i kliknij "Szukaj" - pokażemy Ci wszystkie dania, które można przyrządzić z posiadanych przez Ciebie składników.
Co znajduje się w bloczku "Najczęściej szukacie"?
W bloczku tym znajdują się najczęściej wyszukiwane w serwisie frazy. Jeśli w bloczku znajduje się szukana przez Ciebie fraza, nie musisz wpisywać jej ręcznie - wystarczy, że klikniesz na to słowo i zostaniesz przeniesiony/a na stronę zawierającą wyniki jej wyszukiwania.

 Powrót na górę strony
Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta w serwisie pulpecik.pl?
Załóż je za darmo!
i ciesz się gotowaniem z Twoimi przyjaciółmi
Znajdź inspirację
Powiedz nam, co masz w swojej lodówce,
a podpowiemy Ci, jaką potrawę możesz
przyrządzić (składniki oddziel przecinkami)
© 2007-2024 Wszelkie prawa zastrzeżone pulpecik.pl
Design B'Negative   Powered by pageLAB
Valid HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS!

Cached by PHP-Hypercacher